A körhinta story – végre itt a Rapid Resin

Évekkel ezelőtt alkottam egy játékos karácsonyi hangulatot itthonra. Akkor született ennek a körhinta adventinek az ötlete. Meg is rendeltem hozzá a szükséges öntőformát, de csalódottan állapiítottam meg, hogy a konstrukció használhatatlan az általam ismert anyagokkal. A levegőn száradó gyurmához túl puha a szilikon anyaga, öntőporhoz pedig túl vékony a minta.

Aztán csak kipróbáltam, de nem tetszett az eredmény, mert a lovacska lábai közt sok felesleges anyag marad, amit nem tudtam úgy eltávolítani, hog ne törjoóön le a ló lába…. úgyhogy parkolópályára tettem a dolgot. Mígnem idén, megjelent a Pentart Rapid Resinja 😀

A Rapid Resin  tökéletes anyagnak bizonyult ehhez a mintához, de persze így is kellett kicsit trükköznöm, hogy sikerüljön a dolog.

 

 

A 3D öntőformát szétnyitva használtam, amiknek a végeit ragasztópisztollyal lezártam, hogy a gyanta ne folyjon ki. Ez nem egy jó megoldás, mert a szilikonhoz persze nem ragad a forró ragasztó, de végük csak összeállt. A szilikon kockák tulajdonképpen beszorultak a ragasztósávok közé. Először felragasztottam egy üveglapra egy spatulát. Annak nyomtam neki a szilikont, majd újabb ragasztócsík, annak ment neki a másik szilikon és végül újabb ragasztó… Mivel két mozdulattal szétszedhető a tákolmány, így minden lovacskánál újra össze kellett állítanom, de a célnak megfelelt.

Ezután az Ivory árnyalatú Rapid Resinnel öntöttem meg a lovacska két oldalát. egy fokpiszkálóva egyengettem el a gyantát, hogy ne maradjon benne buborék. Kb 30-40 perc után szilárdult meg a gyanta annyira, hogy ki tudjam venni a formából

 

 

Ahogy vártam a Rapid Resin gyönyörűen kiadta a finom mintát! Persze a lábak alatt ott maradt a korábban említett felesleg anyag, ami a forma hibája, de mivel ez a gyanta ilyenkor még nem teljesen kemény, könnyen le tudtam vágni a felesleget.

 

 

Másnap mikor a gyanta teljesen megkeményedett még csiszolóval is átmentem rajta, hogy a vágás éleit tompítsam. Aztán a két fél formát egyszerűen összeragasztottam és így születtek meg a 3D lovaim.

Az állványzat megalkotásánál nagyon fontos szempont volt, hogy egy masszív és stabil alapot kapjak, hiszen gyertyákat akartam a tetejére rakni. Volt nekem itthon egy kerámia oszlopom, aminek tökéletes volt a mérete a lovacskákhoz. Egy egy cserépalátétet vettem csak hozzá, hogy összeálljon a körhinta.
Ha már lúd, legyen kövér alapon, belső világítást is terveztem a körhintába. Az oszlop szerencsére eleve üreges volt, az alátéteket pedig kerámia fúrófejjel fúrtam meg.
Így az elemes izzósor kapcsolója a körhinta alján a talapzat alatt bújik meg. a kábel végigfut az oszlopban az izzók pedig a felső lap alatti kis alátétből világítanak.
Az egész állványt köszépen egy menetes szárral fogattam össze.
Persze nem ment minden simán….
A középső oszlopot véletlenül eltörtem menet közben :/ Szerencsére csak megcsorbult kicsit, amit könnyen javítottam a Jovy levegőn száradó gyúrmával.
Mivel az oszlop eleve le volt már feste kőpasztával, így a javítást is könnyű volt láthatatlanná varázsolni. Hobby ragaszutóval ragasztottam be a gyúrmából formált pótlást és száradás után kőpasztával összedolgoztam az egészet.
Az elemeket a Pentart krémes akrilfesték szettjével festettem le.
Az alap színekből mesés, klasszikus karácsonyi árnyalatokat tudtam keverni, mit itt-ott befejező viasszal és bronz színű viaszpasztával öregítettem.
A lovacskákat hosszában átfúrtam és egy vastag hurkapálcára tűztem. A gyantát Bonding Primerrel alapoztam, majd szintén a krémes akrilból kevert színekkel festettem meg.
Befejező viaszokkal “piszkoltam össze”, hogy ne legyenek olyan sterilek.
Végül a tál tetejére tűzőhab került, A gyertyák alá tűzhető fém mécsestartókat tettem, így a gyertya könnyen cserélhető. Ráadásul a kompozíció mécsestartóként is tud funkcionálni.
A díszes alap mellé már csak egy egyszerű, klasszikus díszítést alkottama gyertyák köré.
Ha tetszett a cikk nézz fel a  Facebookra, vagy az Instára, és kövesd be az oldalt, ha még nem tetted. Ott még több inspirációval és ötlettel töltöm meg a mindennapokat.

Leave a Reply

Loading...